Ďuríčková Mária (1919 - 2004)
Date and place of birth
19. 09. 1919, Zvolenská Slatina
Date and place of decease
16. 03. 2004
Type of authority
Autor
Biography
Narodila sa vo Zvolenskej Slatine. Po absolvovaní Učiteľského ústavu v Lučenci pôsobila ako učiteľka. Neskôr pracovala v redakciách niekoľkých detských časopisov (Družba, Zornička) a od roku 1954 vo vydavateľstve SNDK – neskoršie vydavateľstvo Mladé letá (1959-1969). V rokoch 1969 – 1971 bola šéfredaktorkou obnoveného časopisu Slniečko, v ktorom zanechala trvalú stopu.
Mária Ďuríčková má v modernej literatúre pre deti právom nezastupiteľné miesto. Svojou tvorivou činnosťou ovplyvnila nielen oblasť klasickej autorskej rozprávky a príbehov z reálneho prostredia, ale aj oblasť folklóru a ľudovej slovesnosti (ako editorka i zberateľka). Stala sa predstaviteľkou novej vlny (tzv. detský aspekt) – pracovala s personifikáciou (O Guľkovi Bombuľkovi) a detským spôsobom myslenia (Sestričky z Topánika, Janček Palček, O Katarínke a Túlavom vrchu, Nie je škola ako škola). Prelomová je jej próza Jasietka. S rozprávkou a povesťou pracuje aj neskôr (Biela kňažná, Dunajská kráľovná, Prešporský zvon, Panenská veža na Devíne.).
Rozprávky a príbehy pre deti: Zajtra bude pekne, My z ôsmej A, O Guľkovi Bombuľkovi, Majka Tárajka,
Stíhač na galuskách, Jasietka, Danka a Janka, Papierová rozprávka, Vojak a cárovná, Jožko Mrkvička Spáč,
Útek z Gramatiky, Braček z tekvice, Siroty
Povesti, ľudová slovesnosť: Dunajská kráľovná, Zemský kľúč, Bratislavské povesti, Dunajské povesti
Editorská činnosť: Zlatá brána, Slovenské rozprávky, Slovenské rozprávky Pavla Dobšinského I.- II., Detský rok I. a III.,
Na hole, ovečky, Keď národ malý stal sa veľkým, Aľonuška, Spievaj si, vtáčatko, Zlatý strom, Išlo dievča po vodu, Rapotanky, Povedala straka vrane a mnohé iné.
Diela Márie Ďuríčkovej boli preložené do mnohých jazykov, predovšetkým však do češtiny (Klubíčko Bambulín, Jasněnka, Majka Povídalka), taliančiny (Tondino Rotolino), ruštiny (Danka i Janka, Majka-Boltuška), angličtiny (The White Princess), polštiny (Królowa Dunaju), ďalej napríklad holandčiny, bulharčiny, srbochorváčtiny, moldavčiny a do mnohých ďalších jazykov.
Links