Termálne jazierka

Voľný čas / Príroda / Termálne jazierka


Myšlienka vybudovať termálne jazierka na Kúpeľnom ostrove skrsla vraj v hlave veľkého milovníka prírody,  bulharského excára Ferdinanda I. Coburga, ktorý bol častým návštevníkom Piešťan. Stalo sa to pri jednej prechádzke s Imrichom Winterom. Riaditeľstvo kúpeľov si osvojilo ex - cárovu myšlienku a v rokoch 1934 - 35 sa pustilo do jej realizácie. Ide o tri väčšie jazierka situované tesne vedľa seba, z ktorých každé je trochu inak zariadené. (Pôvodne bolo neďaleko vyhĺbené aj štvrté jazierko, ktoré však postupne celkom zatienili okolité mohutné stromy, preto sa v ňom v súčasnosti nenachádzajú ryby ani teplomilné rastliny). Do jazierok vteká termálna voda obsahujúca okrem iného aj veľké množstvo síry. Z rastlín sú v jazierkach zastúpené rôzne druhy lekien a lotosov, viktória kráľovská, puškvorec, pálka, praslička, kosatec. V blízkom okolí rastie bambus.  Okraje zdobia rôzne okrasné kvety. Neďaleko sa vypína vysoké gingko dvojlaločné a iné exotické druhy drevín. O flóre jazierok podrobne informuje orientačná tabuľa, stojaca nablízku.

Druhové bohatstvo rýb nie je vysoké, aj pre vysoký obsah minerálnych látok rozpustených vo vode. V jazierkach dlhodobo prežívajú v iba gupky, molinézie, mečovky, koi kapry a karasy. V minulosti boli početnejšie zastúpené gupky. Časom zrejme akvaristi vypustili do jazierka molinézie, ktoré sa lepšie vedia prispôsobiť vysokému obsahu solí v termálnej vode ako gupky.

Dnes vidno v jazierkach predovšetkým čierne rybičky. To sú práve molinézie, u ktorých je pre čiernu formu všeobecne zaužívaný názov Black Molly. Všetky druhy rýb, ktoré prežívajú v jazierkach dlhšiu dobu, vykazujú známky návratu k prírode. Ak by ste vylovili gupku a lepšie sa na ňu v pohári pozreli, tak zistíte, že je nejaká iná ako máte doma v akváriu. U týchto rýb sa silnejšie prejavuje návrat k prírodnému sfarbeniu. Ostatne mení sa aj ich tvar a správanie. Z gupiek sa stávajú skutočné pávie očká, molly strácajú čierny pigment, mečovky tiež nie sú tak krikľavo a sýto sfarbené.

Niekedy je možné v jazierku vidieť aj iné druhy rýb, ktoré sem vhodili ľudia, pretože ich už doma nechceli chovať. Kto sa v rybách vyzná môže tam zazrieť niekedy plávať napríklad cichlidy priečnopruhé aj s mláďatami či tilapie mozambické, ale aj iné druhy akváriových rýb. Osobitnou kapitolou sú korytnačky písmenkové, ktoré "odkladajú" do jazierok tí, ktorí sa ich chcú zbaviť. Pre korytnačky nie sú jazierka  vhodným biotopom, najmä v zime. A určite nie v takej početnosti, ako tomu bolo zhruba v rokoch 2000 - 2005. Našťastie módna vlna korytnačiek pominula. Ľudia aj u nás sa už naučili, že z maličkej korytnačky narastie čosi veľké a veľmi dravé. Určite nie je vhodné experimentovať a odkladať do jazierok to, čo sa nám už nehodí.

Z iných živočíchov sa tu vyskytujú napríklad žaby - skokany. Najmä na jar nad jazierkami lietajú vážky a šidlá. Nechceným obyvateľom jazierok sa stávajú aj  kačice divé, ktoré vyzerajú milo, avšak dokážu doslova spásť vzácnu a udržiavanú vodnú flóru jazierok. Preto v posledných rokoch sú od neskorej jesene do jari jazierka chránené sieťami.

Termálne jazierka sú krásne v každom ročnom období, v každej časti dňa. Svedčí o tom množstvo ľudí, ktorí sa pri nich neustále zastavujú. A nie sú to iba návštevníci Piešťan, ale aj domáci, pre ktorých  jazierka bývajú cieľom prechádzok. Tieto vodné plochy, plné života, sa už dávno stali jedným zo symbolov nášho mesta.

Vďaka Vám za dobrý tip, Vaše Veličenstvo!



Autor textu a fotografií: Peter Kaclík


Top